ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
جمهوری اسلامی ایران، پوپولیسم و انتخابات
کژوان فریدی
2 / 5 / 2017
پوپولیسم یا اقدامات مردم باور و عوام گرایانه را می توان در قالب اموری ارزیابی کرد که بدنبال کسب رضایت عمومی و جلب پشتیبانی و حمایت مردم در حوزه های مختلف است که از این مسیر سیاستمداران می توانند به اهداف و خواسته های سیاسی، حزبی و گروهی نائل آیند. 
 دستگاه تبلیغاتی و عظیم با استفاده از رادیو، تلویزیون، جراید، آگهی‌ها، رپرتاژ، مصاحبه‌ها، نطق‌ها، مراسم تشریفاتی و غیره و غیره سرگرم اغوای مردم از راه سخنان فریبنده است، کاهی را کوهی جلوه گر ساختن و وعده‌های سرِ خرمن دادن. 
 در نظام جمهوری اسلامی ایران دولت نهم و دهم به ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، بنظر میرسد بیشترین هجمه را از موضوع پوپولیسم گرایی تجربه کرده است. 
دولت احمدی نژاد در قالب حضور در اقصی نقاط کشور در قالب سفرهای استانی و ساخت و پخش سریالی تلویزیونی در همین راستا(سریال یوسف پیامبر) و ارتباط دادن احمدی نژاد و یوسف پیامبر به همدیگر، کم اهمیت و بی ارزش جلوه دادن تحریمهای آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا، رٶیت هاله نور بهنگام سخنرانی در مجمع سالانه سازمان ملل، ساده سخن گفتن با مردم، طرح پروژه‌ی از ابتدا شکست خورده‌ی مسکن مهر بعنوان سقفی مرفه و کم بها از لحاظ پرداختیهای مشارکتی مردم، پرداخت یارانه و ... در ظاهر همواره با واکنش رسانه‌ها و احزاب رقیب روبرو میشد و متهم ردیف اول، محمود احمدی نژاد همواره به عنوان فردی پوپولیست، عوامفریب و گداپرور معرفی می شد. ولی با سر کار آمدن دولت یازدهم و شخص حسن روحانی، متوجه می شویم علیرغم انتقادهای گسترده‌ای که از احمدی نژاد حتی از سوی دولتمردان دولت یازدهم می شد، پوپولیسم تبدیل به یک سیاست دائمی در رفتار سران جمهوری اسلامی ایران شده است. 
حضور در شیرخوارگاه، تماشای فوتبال تیم ملی در جام جهانی در منزل با لباس ورزشی، سفرهای استانی، تخصیص سبد کالا، وعده‌ی صد روزه برای حل مشکلات اقتصادی ایران و چاره یابی برای رفع سونامی بیکاری و ... از جمله اقداماتی است که با انتشار آن در رسانه‌ها، مجریان دولت یازدهم تلاش کردند تا پیوند خود با مردم را نشان دهند. در حالی که اینان همان کسانی بودند که از چنین اقدامات محمود احمدی نژاد به شدت انتقاد می کردند و آن را در راستای پروسه‌ی عوامفریبی ملت ایران میدانستند! 
با نگاهی اجمالی به کارنامەی دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی، ردپای پوپولیسم در جای جای پروسەهای مهم و سرنوشت ساز بوضوح دیده میشود. 
اخیرا بویژه در ماهها و هفتەهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری اینگونه رفتارهای عوامفریبانه از جانب کاندیداهای ریاست جمهوری بیشتر به چشم میخورد. 
 تازه ترین اقدامات پوپولیستی: 
پخش یکصد تُن آرد متبرک به آرامگاه امام هشتم شیعیان از طریق "بنیاد کرامت امام رضا" وابسته به آستان قدس رضوی از ارگانهای تحت امر ابراهیم رئیسی، در بین مردم اهواز است. که بدینوسیله تلاش دارد اذهان مردم محروم و معتقد به باورهای مذهبی را بسوی خود جلب کند. این درحالیست که استان خوزستان بزرگترین قطب تولید گندم و آرد در ایران محسوب میشود! 
ادعای چند برابر کردن پرداختی یارانه های نقدی که تا یکماه قبل از انتخابات، ترس از قطع شدن آن اقشار کارگر وکم درآمد را دچار استرس و اضطراب جدی کرده بود. 
ادعای ایجاد شغل با آمار و ارقام نجومی که خود مجلس شورای اسلامی توانایی اجرای این ادعا توسط دولت را واهی خواند! 
ادعای تولید برق از مرکز بازیافت زباله کهریزک توسط قالیباف که روز بعد توسط "داوود تاجران" بنیانگذار بازیافت زباله ایران، بکلی رد شد و بالعکس آن پروژه را ورشکسته خواند و دهها و صدها وعده‌ی انتخاباتی دیگر که هدف از عنوان آنها صرفا ایجاد امیدواری کاذب و کشاندن مردم به پای صندوقهای رای است.  
بعبارتی انتخابات در ایران به میدان هنرنمایی پوپولیستهای خوب و بد در میان اکثریت رأی دهندگان سطحی نگر و فاقد درک مطلوب سیاسی تبدیل گشته و ازینرو همیشه افرادی منتخب، به ظاهر دوباره توسط مردم انتخاب میشوند. 
 نظریه‌ی عوام‌گرایی فلسفی بر آرای هربرت شیلر، بر این فرض اولیه مبتنی است که عامهٔ مردم را افرادی ناآگاه، منفعل و ضعیف می‌پندارد. 
بنا بر نظر دکتر محمود سریع القلم، «پوپوليسم يعنی اينكه مردم پول اندكی بگيرند و براي يك ماه راضي باشند. افراد پوپوليستی با اين كار امتياز سياسی ميگيرند و هيچ كس هم نميپرسد كه آيا اين كار منطقی است يا خير؟ يعنی دولت به جای اصلاح فضای كسب و كار و نظام مالياتی و برقراری روابط معقول بين‌المللی به آنچه مردم به اشتباه به آن علاقه‌مندند، تن میدهد. نتيجه هم مصايب فراوانی برای جامعه است»بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی