ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه یا فروپاشی؟
سامان خوشچهره
29 / 8 / 2020

رسانه های وابسته به جمهوری اسلامی ایران، همیشه ایرانی در حال توسعه را به نمایش می گذارند. درمصاحبه ها و سخنان مسئولین هم تنها چیزی که در معرض نمایش عمومی قرار می گیرد، همیشه دلگرم کننده، امیدوار کننده و تسلی بخش است و آنچه که مشاهده میکنیم نوید ایرانی آباد و توسعه یافته است. اما اگر اندکی از این رسانه ها فاصله بگیریم، وضعیت وخیم موجود در جامعه ایران را کاملا حس خواهیم کرد. در این مقاله سعی شده است دیدگاهی واقع بینانه و به دور از پیش داوری، نسبت به وضعیت حال حاضر جمهوری اسلامی ایران، ارائه و به بررسی علمی فروپاشی سیاسی و شاخصه های آن در این کشور پرداخته شود.

عملکرد نظام سیاسی به توسعه سیاسی و یا فروپاشی سیاسی می انجامد. استقرار و حفظ نهادهای دمکراتیک توسط دولت متضمن توسعه سیاسی و خلاف آن منجر به تسریع نیل به بی ثباتی و سرانجام فروپاشی سیاسی آن دولت خواهد شد. توسعه سیاسی با توسعه اقتصادی رابطه مستقیم دارد، به گونه ای که توسعه سیاسی در گرو توسعه اقتصادی است.

فروپاشی روندی آهسته و نامحسوس است و فرایندی است که در آن اگر دولت توان تحقق توسعه سیاسی را از دست بدهد، راهی که می پیماید رو به فروپاشی است.

⭕️تبیین برخی ویژگی های فروپاشی سیاسی در ایران:

الف- انتخابات تقلبی و عدم رعایت قوانین و مقررات: دولت ایران در انتخابات ٨٨ نشان داد که اگر انتخابات تهدیدی برای خط مشی خامنه ای و اصولگرایان باشد، میلیونها رای تقلب میشود و آراء مردم تا زمانی صحیح شمارش خواهند شد که خطوط سیاسی خامنه ای و اهل بیت ایشان را نقض نکند.

ب- بت شدن فرمانروایان: آنچه که در جامعه ایران آشکار است و بر کسی پوشیده نیست، قداست سید علی خامنه ای است. چهره ای که کمتر کسی در خلوت خانه خود، توان تمسخر، توهین یا انتقاد از وی را دارد. نه تنها خامنه ای که کسانی چون قاسم سلیمانی و افرادی دیگر نیز در جامعه بت بودند و بعد از مرگ هم بت می مانند.

پ- سرکوب ناراضیان: سرکوب اعتراضات آبان ٩٨ به گرانی بنزین و وضعیت وخیم اقتصادی ، سرکوب اعتراضات خرداد ٨٨ و کشته و مجروح شدن مردمی که از عملکرد دولت جمهوری اسلامی راضی نبودند.

ت- تعظیم و تکریم ایدئولوژی رسمی و حاکم: انقلاب اسلامی ایران با همه پسرفتی که برای مردم ایران به همراه آورد، امروزه به جای انتقاد از آمریکا ستیزی و مضراتی که با خود به همراه دارد، تمام دولتمردان جمهوری اسلامی اگر آمریکا ستیز نباشند، به همکاری با آمریکا و جاسوسی متهم می شوند. متحد نمودن شیعیان جهان و دفاع از فلسطین و یمن نیز که خط قرمز است و کسی حق ندارد از چنین مسائلی که انتقاد کند، در ایران همه باید برای ایدئولوژی حاکم سر تعظیم فرود آورند در غیر این صورت سری برای کسی باقی نمی ماند.

تظاهرات اعتراض آمیز با استفاده از خشونت، آشوبهای مخالفان، فعالیت های زیر زمینی و حمله های مسلحانه، فساد سیاسی به خاطر منافع شخصی، پراکندگی احزاب سیاسی، سوء قصدهای سیاسی، سیاسی شدن نیروهای مسلح، تعهد کارمندان به خط مشی حزب حاکم، فساد گسترده و سوء مدیریت، متمرکز شدن اختیارات، توقیفهای جمعی، مداخله خارجی در امور داخلی کشور همگی از شاخصه های فروپاشی سیاسی می باشند و نشان میدهند که چه کشوری در آستانه فروپاشی یا توسعه سیاسی است.

⭕️چنانکه مشاهده کردیم جمهوری اسلامی ایران در دوران حاکمیت خود مسیری که در طی ٤٢ در حال سپری کردن آن بوده، نه مسیر توسعه بلکه فروپاشی بوده است. البته ناگفته نماند که وضعیت نابسامان اقتصادی کنونی ایران و تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران این روند را تسریع نموده و در نهایت منجر به اضمحلال دولت حاکم خواهد شد.

                                                           

                                                            🔴🔴🔴بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
نگاهی به آینده حکومت جمهوری اسلامی ایران بر اساس تجربه کودتای 28 مرداد 1332
لزوم تحزب سیاسی در جوامع ناهمگن
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی