ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
ریشه یابی معضلات اجتماعی نظیر طلاق در ایران
شیردل کامیاران
2 / 9 / 2020

جمهوری اسلامی ایران دهه هاست که از فرهنگ پدرسالاری محافظت نموده و آن را زیربنای ترویج ایدئولوژی دینی انقلاب اسلامی قرار داده است. در این راستا تلاش جمهوری اسلامی ایران از سال ٥٧ تا کنون در این جهت بوده که با فرایند دمکراتیزاسیون جامعه ممانعت به عمل آورد، زیرا ترویج انقلاب اسلامی را تنها در چهارچوب ثبات فرهنگ پدرسالاری یافته است.

تلاش جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ نظام، مشکلات و موانع زیادی را برای جامعه با خود به همراه آورده است. طلاق یکی از آن معضلاتی است که امروزه دامنگیر جامعه شده به گونه ای که کلینیک های مشاوره روانشناسی هم مفید فایده نبوده اند. در این مقاله تاثیرات جمهوری اسلامی ایران بر معضلات اجتماعی جامعه ایران نظیر طلاق که در صدر معضلات اجتماعی است بررسی خواهیم نمود.

بدون شک وضعیت مالی یک خانواده در تاب آوری همان خانواده و رفع نیازهای آن نقش اساسی ایفا میکند. متاسفانه وضعیت اقتصادی جامعه ایران از زمان انقلاب ٥٧ تا کنون وضعیت وخیمی را سپری می کند. به گونه ای که هر سال که از انقلاب دورتر می شویم، وضعیت اقتصادی نیز متناسب با دور شدن ما رو به وخامت می گذارد. ریشه های معضلات اجتماعی نظیر طلاق و عوامل متاثر از آن از جمله اعتیاد، اختلال های شخصیت، خشونت و فقدان توان تصمیم گیری درست همگی ناشی از وضعیت بد اقتصادی است که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بر جامعه تحمیل می شود. جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به اهداف ایدئولوژیک خود هر خطری را که تهدیدی برای جامعه بوده، نادیده گرفته تا جایی که برای رسیدن به این اهداف ایدئولوژیک از قربانی کردن جامعه برای این اهداف نیز نگذشته است. این وضعیت بد مالی که جامعه متحمل آن بوده و زوجینی که از هم طلاق گرفته اند قربانیان آن هستند، ریشه در پیروی دولت جمهوری اسلامی ایران از اهداف ایدئولوژیک خامنه ای و بیت رهبری است.

در دولتهای دمکرات از آنجایی که جامعه نقشی مهم در تصمیم گیری های دولتها دارند، این دولتها بهبود وضعیت جامعه را برای توسعه خود الزام آور می دانند. لذا این جوامع در سایه دمکراسی به مطالبات خویش دست می یابند. در اینگونه جوامع تلاش بسیاری از نهادها از جمله آموزش و پرورش در راستای تحکیم بنیادهای جامعه است. اما در ایران به سبب اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران را صرفا منابع اقتصادی نظیر نفت زنده نگه داشته و در طی این ٤٢ سال مشروعیت خویش را از دست داده است، منابع اقتصادی برای این دولت اولویت داشته و جامعه بیشتر نقش تهدید را بازی می کند.پس تحمیق هرچه بیشتر جامعه و معضلات اجتماعی هرچه فراوانتر درمیان آن از این تهدیدات فرو می کاهد زیرا تا زمانی که جامعه سرگرم مشکلات و معضلات است، توان و زمان اندیشیدن و دادخواهی را ندارد.

سیستم آموزش و پرورش در این جامعه به این سبب که ابزاری برای دفع تهدیدات از سر دولت است بیشتر آموزشهایی را ارائه میکند که معضل ساز باشند نه گره گشا برای جامعه.برای مثال ترویج و تحمیل حجاب اجباری توسط سیستم آموزش و پرورش کلا سکسیسم را تقویت میکند که منجر به فروپاشی بنیان جامعه و ایجاد معضلی بس بزرگ است. جاذبه ممنوعه ها در روانشناسی سندی بر این ادعاست که مردم نسبت به آن چیزی که از آنها ممنوع می شود حریصتر اند و بیشتر جذب آنها می شوند. پس نتیجه میگیریم هر آن چیزی که در فرهنگ پدرسالاری ممنوعه است و همچنین توسط سیستم آموزش و پرورش ممنوعه القا می شوند، نتیجه معکوس دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز از فرهنگ پدرسالاری و دینی همین استفاده را می برد که جامعه را از هم فرو می پاشاند. سانسور در سیستم آموزش و پرورش جهت تحمیق جامعه و نادان نگه داشتن آن نیز در همین جهت است وگرنه دانش برای رفع مشکلات در زندگی به ویژه زندگی زناشویی و دونفره حیاتی است.

اگر به شناخت معضلات اجتماعی از جمله طلاق بپردازیم، ریشه اصلی را در سیاست های دولت می یابیم. در جوامعی که دولتهای دمکرات در راس قدرت اند، به این سبب که استحکام بنیادهای جامعه، از استحکامات بنیادهای دولت محسوب میشود همیشه جوامعی رو به ترقی و رشد داریم، نتیجه میگیریم که نبود دولت دمکرات در راس کار در ایران است که منجر به معضلات اجتماعی ازجمله طلاق است.بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
قرارداد بیست و پنج ساله ایران و چین ( 1)
تنها کسانی که از مطالعه تاریخ سر باز میزنند، محکوم به تکرار تاریخ اند
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی