ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
آیا ایران در محاصره ژئوپلیتیکی فرو می رود یا راه برون رفت را پیش گرفته است
خلیل سیـدی
3 / 6 / 2010
 پس از آنکه خطرات احتمالی برنامه اتمی ایران با گمانه زنی های کشورهای عضو در شورای امنیت سازمان ملل بیش از پیش آشکار می شود، پیشنویس قطعنامه ی جدید بر علیه ایران نیز مسیر سریعتری را طی می کند. برخی براین باورند که قطعنامه ی مصوبه از سوی شورای امنیت، بیشتر از سر وظیفه بوده و بنابراین تاثیرات و پیامدهای آنچنانی که بتواند حکومت اسلامی ایران را تحت شعاع قرار دهد و فشار بیشتری را وارد کند ندارد. نتیجتاً جهان غرب نمی خواهند فشارهای را به گونه ای فزاینده بر ایران وارد کنند که موجب پدید آمدن شرایطی شود که در آن معادلات و چانه زنی های سیاسی بیش از پیش پیچیده و دشوار شود. در همین زمینه جمال حیدر می گوید:

محاصره ژئوپلیتیکی ایران یکی از اهداف آمریکاست. این مسئله در حال حاضر تحت خطر قرار گرفته است. ترکیه همکاری های خود را با ایران فعال نموده و ارمنستان یکی از متفقین همیشگی ایران است. اگر آذربایجان هم با ایران شروع به همکاری کند، روند انزوای ایران از برنامه های آمریکا حذف خواهد شد. به همین خاطر اگر آذربایجان هم اکنون به سمت تهران گام بردارد و برنامه های آمریکا در خصوص منزوی کردن این کشور را نقش بر آب کند، این مسئله می تواند به  گام های معین آمریکا در نزدیکی به باکو منجر شود. به غیر از این ایران در شرایطی قرار دارد که زمان به نفع آن کار می کند و آمریکا روز به روز امکان فشار موثر بر تهران را از دست می دهد.

اما از دیگر سو این عقیده نیز وجود دارد که اگرچه جهان غرب و بالخص آمریکا درگیر حل مشاکل و گره های منطقه ای است، اما همزمان نیز محاصره و فشار بر ایران را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. معامله با روسیه و در انزوا قرار دادن چین و احیای فشارهای تازه به ایران از طرفی حاکی این است که ایران را بیشتراز پیش در لاک تدافعی خواهد برد و از طرفی دیگر حاکی آن است که مجمعی هماهنگ که بتواند موضعی هماهنگ را در برابر ایران اعمال کنند به وجود بیاورند.

نشست مشترک ایران با دو کشور ترکیه و برزیل و امضای یک تفاهم همکاری هسته ای میان این سه کشور، غرب را بر این داشت تا تجدید نظری دوباره در مورد تحریم های پیش رو داشته باشد. اما مسئله ای که ایران استراتژی روابط خارجی خود را بر آن نهاده است این است که نقش آمریکا را در جهان نادیده بگیرد یا کمرنگ جلوه دهد. این مسئله نه آمریکا بلکه در دراز مدت نیز کشورهای قدرت و به تعریفی استعمارگر را نیز شامل می شود. مثلاً امضای تفاهم نامه ی تهران با کشورهای امضا شد که هیچگاه در ریف کشورهای تاثیر گذار درعرصه بین المللی نیستند و به لحاظ سیاسی در ردیف کشورهای دوم و سوم جهان قرار می گیرند. نتیجه اینکه استرتژی ایران روابط هسته ای و نظامی با کشورهای افزایش می دهد که به گونه ای با آمریکا نیز روابط دوستانه دارند. لذا هدف از آن شکستن تحریم هایست که احتمالا از سوی شورای امنیت برای ایران اتخاذ شود و ایران روابط تازه را به مانند زیرساختی می پندارد که  میتواند با استفاده از آن راه برون رفت از تحریم های و انزوای جهانی را بیابد.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی