ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
کانونهای قدرت و جنگ ثروت
آرش کریمی
17 / 10 / 2010
یکی از واقعیتهای مسلّم قدرت حاکم در جمهوری اسلامی ایران، وجود جناحهای پرقدرت و بانفوذ از طیفهای گوناگون روحانیون و نظامیان است. روحانیون حکومتی و نظامیانی از جنس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که امروزه با گذشت سه دهه از نظام، درگیر در نزاع داخلی خود و جناح بندهای سیاسی می باشند. بازیهای سیاسی و جناح بندیهای این دو دسته از قدرت حاکم، امروزه باعث به انزوا کشیدن نظامی شده ست که روزی شعارهای برابری و آزادی و عدالت را محور فعالیتهای انقلابی و حکومتی خود کرده بود. با به انزوا کشیدن نظام حکومتی، جامعه ایرانی و مردمان این مرز و بوم نیز هر روزه به پرتگاه زندگی معیشتی و وضعیت نابسامان اقتصادی و رنجهای فراوان اجتماعی کشیده می شوند. اما در میان نزاعهای این کانونهای قدرت آنچه که بیشتر از پیش چهره خود را آشکار می سازد و نیت و واقعیت عملکرد این جریانات را بیشتر عیان می کند جنگ ثروت و سلطه گری و اداره امور کشور به نفع جناح و خاندان این کانونهاست. نمونه مشخص این نزاع و منفعت طلبی را می توان در حوزه نزاعی دانشگاه آزاد اسلامی شاهد بود. در این گیرودار و نزاع آنچه به خوبی مشخص است سوء استفاده این کانونها از وضعیت کشور و احساسات مردم ایران است. لذا در این مقال به ابعاد گوناگون این رویدادها حول دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم پرداخت.
دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1982 (1361) با ریاست هاشمی رفسنجانی و حمایت آیت الله خمینی بعنوان یک مؤسسه آموزشی تأسیس شد و با در اختیار گرفتن کمکهای دولتی و شورای مؤسسین از سران درجه اول نظام و حتی فرزند آیت الله خمینی یعنی سید احمد خمینی توانست شعبات مختلفی را در نقاط مختلف کشور دایر نماید و با غصب زمینهای مردمی در تهران و نقاط مختلف کشور و همچنین استفاده از زمینهای تحت نظر شهردارییها و سازمان محیط زیست، فضای دانشگاهی لازم برای گسترش شبکه اختاپوسی خود را فراهم نماید. اين مؤسسه توانست با اخذ شهریه های گزاف وهنگفت، دانشجویان فراوانی را پذیرش و متعاقبا آموزش دهد. در این میان بسیاری از مدیران و مسئولین نظام نیز در این دانشگاه از امتیازات ویژه برخوردار گشتند و توانستند هم کسب تحصیل نمایند و
-"-
 هاشمی رفسنجانی"
 ”امیدوارم کسی این جرأت را به خود ندهد که این مجموعه را که سالهاست آموزش و تحقیقات کشور را تأمین می کند و حتی می تواند کشور را اداره کند پس بگیرد“

هم بسیاری از آنها با مدارک جعلی به درجات بالاتری از مسئولیت در نظام برسند که هدف از این بخششها و فضیلتهای دانشگاه آزاد، مدیون ساختن بسیاری از مسئولین نسبت به دانشگاه آزاد و مسئولین این دانشگاه بود تا در آینده در صورت هرگونه احساس خطر یا وجود عطایایی، دین خود را به این دانشگاه و رئیس آن یعنی آقای هاشمی رفسنجانی ادا نمایند. شاید کمتر کسی در این میان مدیون دانشگاه آزاد نبوده باشد یا مدرک جعلی از این مؤسسه آموزشی دریافت نکرده باشد که می توان به عنوان نمونه معاون اول احمدی نژاد در پست معاون اولی ریاست جمهوری یعنی آقای محمدرضا رحیمی وهمچنین سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و رئیس کنونی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نام برد. اضافه بر این بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از این الطاف رحمت دانشگاه آزاد مستثنی نیستند و در گیرودار جنگ و نزاع بین محمود احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی، نمایندگان مجلس که اکثریت از جناج محافظه کار و اصولگرای تحت رهبری سپاه پاسداران و طرفدار احمدی نژاد می باشند طرف هاشمی رفسنجانی را گرفتند که این خود نفوذ این مؤسسه  آموزشی و دوراندیشی رئیس این مؤسسه را نشان می دهد.
نزاع بر سر این مؤسسه ی پولساز و منبع فوق درآمد غیردولتی همزمان با به ریاست جمهوری رسیدن آقای احمدی نژاد شروع شد که وی در سالهای اول دوره نخست ریاست جمهوری، چندبار اعلام کرده بود که وقتی می خواسته دانشگاه آزاد را ضابطه مند کند عده ای به قدری فشار آوردند که گفته شد شرایط کشور حساس است فعلا دست نگه دارید و افزود البته به زودی وقت اصلاحات واقعی در آنجا فراخواهد رسید. همچنین هاشمی رفسنجانی نیز اعلام کرده بود که: ”امیدوارم کسی این جرأت را به خود ندهد که این مجموعه را که سالهاست آموزش و تحقیقات کشور را تأمین می کند و حتی می تواند کشور را اداره کند پس بگیرد“. آنچه از  اصلاحات در این مؤسسه انجام خواهد گرفت و توانایی اداره کشور را دارد استنباط می شود این است که این مؤسسه یک کانون قدرت و ثروت است که توانایی تشکیل دولت سایه را نیز در پشت پرده حاکمیت جمهوری اسلامی نیز داشته است و به چنین عملی نیز دست یافته که نزاعی این چنین را موجب شده است که در همین اواخر نهادهای رسمی اعم از مجریه و مجلس و دستگاه قضایی و حتی رهبری و نیروهای موازی دولت نیز درگیر در قضیه شده و موجب عکس العمل کلیه این نهادها در مسئله پیش آمده شد.
زورآزمایی محمود احمدی نژاد و جناح وی برای تسلط بر دانشگاه آزاد، زمانی به اوج خود رسید که هاشمی رفسنجانی و هیئت مؤسس این دانشگاه با احساس خطر بعد از تحولات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و پیروز خواندن دوباره احمدی نژاد و اعتراضات گسترده نسبت به تقلب در انتخابات، به سرعت اقدام به وقف دانشگاه آزاد نمود و دولت احمدی نژاد نیز در مقابل با اقداماتی سریع، میرحسین موسوی رقیب انتخاباتی محمود احمدی نژاد و عضو هیئت مؤسس دانشگاه را از جمع هیئت مؤسس اخراج کرد و اقدام به تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد نمودکه بدین صورت دانشگاه آزاد را به کلی از دست کانون قدرت مقابل خارج می نمود و تحت تسلط دولت قرار می داد.
این جست و گریزهای کانونهای قدرت و این چنگ انداختنها، نمایشی از جنگ ثروت هنگفتی است که این مؤسسه ی آموزشی مولد و مخزن آن است و بنابر محاسبات اموال منقول و غیر منقول این مؤسسه، مبلغی در حدود چهل هزار میلیارد تومان یعنی معادل چهل میلیارد دلار است. و این ثروتی است که کفایت پشتیبانی از اقتدار اختاپوس فساد را درون جامعه ایرانی داراست.
آنچه مشخص است اتهام زنی طرفینی است که در این میان با مظلوم نمایی خود و خیرخواهی، حرکت خود را به نمایش می گذارند و نه از سر دلسوزی بلکه از زیاده خواهی و مکیدن شریان زندگی مردم ایران است که تا با این ثروت هنگفت و منبع قدرت، جایگاه خود را در درون حاکمیت تثبیت و رقیب را از میدان به در کنند. اما لازم به ذکر است در این میان کانون قدرت و ثروت هاشمی رفسنجانی خیلی ریشه دارتر از آن است که کسی مانند احمدی نژاد و جناحش بخواهند این کانون فساد را تصاحب و در اختیار خود قرار دهند که هم از ثروت این مؤسسه استفاده نمایند و هم جناح مقابل را از میدان به در کرده و کارتهای فشار این مؤسسه را برای برملاکردن مدارک جعلی مسئولین رده بالای نظام جمهوری اسلامی بسوزانند که در مواردی باعث بی آبرویی برای نظام بوده است که می توان موضوع علی کُردان وزیر سابق کشور در کابینه ی احمدی نژاد را بیان نمود که باعث سکته قلبی ومرگ وی شد.
اما غافل از آنکه کانونهای قدرت و ثروت از چنان اقتداری برخوردار است که با بافت اختاپوسی خود ساختار فیزیکی نظام را در میان بازوان خود تنیده است و در حکم اخیر و قطعی آیت الله خامنه ای در روزهای گذشته که طی دو نامه رسمی به احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی ابلاغ شد وقف دانشگاه آزاد را لغو و خواستار تغییر اساسنامه ی پیشنهادی احمدی نژاد شد که دیگر توانایی تسلط دولت و جناح وی را بر دانشگاه آزاد لغو نمود و عملا وضعیت این مؤسسه ی پولساز و اداره کننده، دولت سایه را به وضعیت قبلی خود بازگرداند و عملا هاشمی رفسنجانی را پیروز میدان کرد، اگرچه میدان را برای عمل ناچیز دولت در مقابل این مؤسسه همچنان حفظ کرده بود که آن هم از در ملاحظات و فشار جناح و کانون قدرت محمود احمدی نژاد بود.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی