ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
زوایای پنهان سفر خامنه ای به قم
محمد خوشچهره
22 / 10 / 2010
امروزه بر کمتر کسی پوشیده است که در نظام اسلامی ایران و مخصوصا در دوره احمدی نژاد جایگاه ویژه روحانیت شیعه رفته رفته رنگ و بوی اولیه خود را از دست می دهد و در این میان تنها روحانیون نزدیک به طیف ویژه سپاه پاسداران و جناح موسوم به اصولگرایان رادیکال در صحنه نمایش دولت ظاهر می شوند. در حقیقت آنچه در حاکمیت واقعی نظام اسلامی ایران اتفاق افتاده است به قدرت رسیدن سپاه و نیروهای ارشد و سیاسی این نیرو مسلح است که امروزه در جایگاه قانونگذار و مجری قانون در ایران حکومت می نماید.
انقلاب 57 مردم ایران اگرچه با مسلط شدن روحانیون بر مسند قدرت، قبضه اسلام ایرانی شد و در این میان جناحهای فکری و مسلکی گوناگون موجود در جامعه سیاسی ایران حذف و یا از قدرت بیرون رانده شدند. نظام جمهوری اسلامی با پایه های روحانیت و بازوهای نیروی مسلح سپاه پاسداران یکه تاز قدرت در کشور شد که این دو همدوش با هم طی بیشتر از 30 سال کشور ایران را به جایگاه تنزل یافته کنونی رساندند. از همین رو از لحاظ داخلی دچار تنشهای جدی در نحوه حاکمیت جناحی و جدال بی امان در حذف همدوشان و تسلط بر اریکه قدرت برای یکه تازی شده اند. از منظر جامعه جهانی نیز تنزل جایگاه واقعی کشور ایران و منزوی شدن بیشتر در صفحه بین المللی را سبب شده است.
-"-
 این خود تلاشی است در جهت اینکه شاید بتواند از لحاظ بین المللی نشان دهد که در ایران برخلاف آنچه گفته می شود تنها سپاه پاسداران نیست که بر اریکه قدرت است بلکه روحانیون نیز هنوز جایگاه واقعی خود را در حاکمیت دارند

تنش موجود زمانی به اوج خود رسید که آقای احمدی نژاد در مرحله دوم ریاست جمهوری برنده میدان اعلام شد و در این راستا با بازخوانی پرونده دولت احمدی نژاد و عکس العمل رسانه ای این دولت در برابر طیف روحانیون سنتی و همچنین مسببان انقلاب اسلامی و یاران خمینی، به خوبی شاهد برخورد حذفی و جایگزینی جناح احمدی نژاد و سپاه پاسداران با این طیفها بوده ایم. لذا با ظهور دیگر بار احمدی نژاد از صندوق آرا و انتخابات ریاست جمهوری برای بار دوم، اینبار کنار نهاده شدن طیف روحانیون از مسند قدرت به نقطه پایانی خود نزدیک شده است.
اگرچه سپاه پاسداران و احمدی نژاد همیشه در مباحث و شعائر خود ولایت مداری و رهبریت آیت الله خامنه ای را جار زده اند اما در نحوه عمل و عکس العمل خود نسبت به روحانیون و خود شخص رهبر نظام، به خوبی واضع و روشن گردید که ولایت فقیه و شخص خامنه ای ابزاریست برای تسلط بیشتر سپاه پاسداران بر اریکه ی قدرت و حذف تدریجی جناح روحانیون و شکستن قداستهای آنها، لذا در یکسال گذشته این موضوع به وضوح در جامعه ایرانی مشخص و مشهود بود به طوری که جایگاه رهبری و تصویر وی نیز زیر پاه نهاده شد و به درخواستهای خامنه ای به عنوان ولی فقیه و رهبر نظام، به صورت عمد با تعلل جوابی داده میشد، نمونه رسانه ای بارز آن مسئله اسفندیار رحیم مشائی بود.
حال هم مردم داخل ایران و نیز سردمداران کشورهای جهانی به این مسئله آگاهند که در ایران یک نظام سیاسی بر قدرت است که حاکمیت آن در دست طیف نظامی سپاه پاسداران است. در چنین شرایطی که بیشتر مقامات رسمی نظام در لیست تحریم های بین المللی قرار گرفته اند و فشار داخلی همراه با سوالات بیشماری که در باب جایگاه ولایت فقیه و روحانیت روز به روز افزایش می یابد، آقای خامنه ای با هماهنگی سپاه پاسداران به قم و جایگاه حاکمیت شرعی و سنتی روحانیون رفت و برای کاستن فشارهای داخلی (طیف روحانیون سنتی و قدرتمند داخلی و مراجع شیعه) و بین المللی شروع به تبلیغات گسترده ای نمود که لاپوشانی ای بود برای انحراف افکار عمومی همراه با اعاده حیثیت روحانیون و کاستن فشار پنهان سپاه پاسداران بر خویش به عنوان ولایت فقیه. این خود تلاشی است در جهت اینکه شاید بتواند از لحاظ بین المللی نشان دهد که در ایران برخلاف آنچه گفته می شود تنها سپاه پاسداران نیست که بر اریکه قدرت است بلکه روحانیون نیز هنوز جایگاه واقعی خود را در حاکمیت دارند و از لحاظ داخلی نیز اهدافی را نشانه رود که توجه به عملکرد خود ایشان باعث شک و گمان بسیاری از مراجع و روحانیون بلند پایه و مقتدر شده بود که گویا جایگاه روحانیت در نظام سست شده و رفته رفته از قدرت کنار گذاشته می شوند. همچنین آنان از نحوه عملکرد آقای خامنه ای در قبال دولت احمدی نژاد رنجش خاطر یافته بودند، لذا در این خصوص روحانیت را دلداری داده و جایگاه روحانیت را در نظام اسلامی مقدس و پر اهمیت نشان داد. در همین خصوص نیز حیثیت از دست رفته خود را بعنوان ولی فقیه بازستاند و با هماهنگی قبلی بعنوان یک مرجع جامع الشرایط حکم شرعی استفتاء را برای پیروان خود در داخل دریافت نماید.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی