ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
جنگ در عراق و مبارزه روسیه و آمریکا بر سر ایران برای شکل دادن به معادلات تازه در خاورمیانه
Ydk Deutschland‎‏‏
14 / 8 / 2014
واشنگتن اعلام کرد که توافق روسیه و ایران در خصوص ارسال نفت به روسیه ممکن است موضوعی برای تحریم ها از جانب آمریکا باشد. این بیانیه زمانی اعلام شد که تحریم ها علیه ایران تضعیف می شوند و برعکس علیه روسیه افزایش می یابند.
آیا مبارزه ی آمریکا علیه این معاهده قبل از همه با هدف افزایش بایکوت روسیه است یا تشدید تحریم ها علیه ایران که بدون موافقت آمریکا صادرات نفت را در سال جاری به شدت تقویت کرده است؟
شرق شناس ولادیمیر ساژین این حادثه را نقد و بررسی می کند :
پنجم اوت مسکو و تهران از امضای یادداشت تفاهم تقویت ارتباطات تجاری- اقتصادی خبر دادند. توجه ویژه ای ناظرین به یکی از بند های این سند در خصوص معاهده جلب شد که " نفت در عوض کالا " نام دارد. اطلاعیه اول در باره ی آن در پاییز سال گذشته منتشر شد اما سه سال است که گفتگوها و مشاوره های دو جانبه دررابطه با این موضوع انجام می شود.
ولادیمیر ساژین ادامه می دهد : پیشتر اطلاع داده شد که روسیه قصد دارد حجم بالایی از نفت ایران را به میزان 500 هزار بشکه در روز ( تقریبا 25 میلیون تن در سال ) بخرد و خود معاهده به ارزش 20 میلیارد دلار برآورد شد. برای مقایسه بزرگترین خریدار نفت ایرانی یعنی چین تقریبا 40 هزار بشکه در روز می خرد.
در کل ایده بدی نیست و برای هر دو طرف سودمند است. اما حجم پیشنهادی پیشین خرید نفت عملا غیر واقعی است. روسیه در شرایطی نیست که آنها را دریافت کرده و سپس به کشور ثالث بفروشد. همچنین ارسال کالاهایی به مبلغ 20 میلیارد دلار نفتی نیز مشکل است. امروز در یادداشت تفاهم اعداد دیگری یعنی ده برابر کمتر وجود دارند. ارسال نفت ایرانی به میزان 2.2 میلیون تن در سال مشخص شده است. این یک حجم واقعی است که روسیه می تواند دریافت کرده و با سود به کشور های دیگر بفرستد و کالاهای خود را به ازای دلار نفتی به ایران صادر نماید. فعلا این یک اطلاعیه در خصوص مقاصد و اهداف است. مسئله در ماه سپتامبر حل و فصل خواهد شد.
ولادیمیر ساژین تاکید می کند، مسئله ی مهم این است که تقویت ارتباطات روسیه و ایران در پی وخیم شدن ارتباط روسیه با غرب و آمریکا نیست. این از ملزومات مهم برای دو کشوری است که تجربه ی تجاری 500 ساله دارند. اما بدون شک در شرایط حاضر وقتی هم ایران و هم روسیه تحت تحریم های اقتصادی قرار دارند ، حرکتشان به سمت یکدیگر مفهوم جدیدی می یابد.
لازم به ذکر است که روسیه ضمن همکاری با ایران ، هیچ گونه استاندارد بین المللی را نقض نمی کند ، از آنجا که مسکو از مجموعه ی تحریم های یک جانبه علیه ایران حمایت نکرد ( از جمله محدودیت خرید نفت) ، تحریم هایی که آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی از کشورها در سال 2012 با دور زدن قوانین سازمان ملل متحد ایجاد کردند. در عین حال روسیه با وسواس تصمیمات تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را در ارتباط با ایران اجرا می کند. بنابراین ابتکارات دو جانبه ی روسیه و ایران با تقاضاها و خواسته های شورای امنیت سازمان ملل متحد تناقض ندارد.
در عین حال طرح های مربوط به معاهده ی " نفت در عوض کالا" آمریکایی ها را عصبانی کرده است. برای آنکه اجرای آن موضع ایران را در "مذاکرات هسته ای " با " گروه 5+1 تقویت کرده و در صورت شکست آنها به حیات اقتصادی ایران کمک خواهد کرد. از طرف دیگر روسیه که تحت فشار تحریم ها قرار گرفته در ایران ( در کنار سایر کشورهای آسیایی، افریقایی و آمریکای لاتین) جایگزینی برای غرب یافته است. ممکن است " فاکتور روسی" این معاهده ی پیشنهادی در سطح وسیعی آمریکا را نگران کند؟
ولادیمیر ساژین می گوید : کاملا بدیهی است که در مذاکرات سری چندی پیش ایران- آمریکا در ژنو غیر از موضوعات اعلام شده در خصوص مشکلات هسته ای ایران ، گفتگو به معاهده ی ایران و روسیه کشیده شد. بعید نیست که چانه زنی هم کرده اند یعنی تضعیف کردن درخواست ها از ایران در مذاکرات هسته ای ، لغو تحریم ها ، ارائه ی تنظیمات اقتصادی در آینده ، در عوض توقف پروژه های توسعه ی ارتباطات اقتصادی با روسیه است.
عملا از بهار آمریکا چشمان خود را به روی نقض تحریم های علیه ایران توسط کشورهای دیگر بسته است و چندی پیش کلا برخی از تحریم ها را لغو کرد. این امر امکانی به ایران داد تا صادرات نفت را به شدت افزایش دهد. به طور مثال در کشور آسیایی به میزان 25 درصد و در چین به میزان 50 درصد.
در واقع برای ایران مهم تر از همه لغو تحریم ها و ورود مستقیم به بازارهای اروپاییست. تجارت ، تجارت است. دقیقا در این روزها معاون وزیر نفت ایران علی ماجدی بیان داشت که ایران آماده است بخشی از مصرف گاز اروپا را با ارسال از طریق خط لوله " نابوکو" و با دور زدن روسیه انجام دهد. به گفته ی وی گاز ایرانی ، تنها رقیب قدرتمند و جایگزین برای اروپا است.
تحلیل گران سیاسی از جمله رئیس مرکز تحلیلی دانشکده اقتصاد و ارتباطات بین الملل آندری کازانتسف معتقدند که از آنجا که تهران شریک سیاسی به شمار نرفته و در ترجیح بندی های خود آزاد است ،آماده است که نفت را به همه هم به روسیه و آمریکا و گاز را به اروپا بفروشد.
بدین ترتیب،آمریکا با تضعیف رژیم تحریمها علیه ایران در عین حال در توسعه ی ارتباطات تجاری – اقتصادی روسیه و ایران مانع تراشی می کند، ضمن آنکه مسکو را به خاطر نقض این رژیم متهم می نماید ،علاقه ی تهران را برای دستیابی به مصالحه ی طولانی مدت در خصوص برنامه ی هسته ای تضعیف میکند. انگار نرمی آمریکا این علاقه را تضعیف نمی کند.
ساژین خاتمه می دهد : شکی نیست که دسیسه های جدی حول ایران در حال چرخش است. ضمنا نه تنها در خصوص حل مسئله ی هسته ای بلکه مشکلات جدی اقتصادی جهانی هم هستند. ماه سپتامبر ماه تصمیم گیری است و پاسخ بسیاری از پرسش ها مشخص خواهد شد.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی