ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
كليدى كه شاه كليد نبود . . .
آرام ظاهری
31 / 3 / 2017
سال ١٣٩٢ه.ش، در بحبوحه انتخابات دوره يازدهم رياست جمهورى ايران، حسن روحانى در ضمن رقابت هاى تبليغاتى از كليدى رونمايى كرد كه به گونه اى كليد منزل رياست جمهوريش شد.
كليدى كه روحانى از آن به عنوان شاه كليد تمامى قفل هاى سياسى ، اجتماعى ، اقتصادى ، آموزشى و فرهنگى ياد ميكرد، اكنون پس از حدود چهار سال از زمان رياست جمهورى وى و نزديك شدن به دور دوازدهم انتخابات رياست جمهورى ايران، از آن كم استفاده شده و يا اينكه در يكى از قفل هاى بيشمار نظام جمهورى اسلامى كه بر مردم خود روا داشته، گير كرده است. 
مشكلاتى كه از دولت هاى نهم و دهم به جاى مانده بود، گاو نر مى خواست و مرد كهن ! مشكلاتى از قبيل مديريت نادرست اقتصادى سران جمهورى اسلامى، تورم، بيكارى، ركود اقتصادى، فساد مالى و بانكى همه گير، تحريم هاى اقتصادى بين المللى ناشى از برنامه ى هسته اى( تحريم بانك ها و اشخاص، تحريم صنايع مختلف از جمله صنعت نفت، عدم سرمايه گذارى خارجى، بلوكه كردن سرمايه هاى خارجى دولت و ...)، سركوب هاى سياسى مذهبى بى سابقه كه نارضايتى هاى فراوانى را در دل بسيارى گذاشته بود، ممنوعيت و لغو كنسرت ها، مسئله حقوق بشر و گزارشات مربوط به نقض حقوق زندانيان سياسى و فعالين حقوق بشرى در ايران، ممنوع التصويرى چهره هاى برجسته سياسى منتقد دولت و . . . 
 اين چند مورد كه فقط بخش اندكى از مشكلات و سختى هاى پيش روى رئيس دولت يازدهم بود، مى توانست برگ برنده اى باشد كه با نشان دادن راه حل قطعى آنها بر سر كرسى رياست جمهورى نشست. 
روحانى با نشان دادن عظمى راسخ و برنامه اى جامع جهت رفع مشكلات سياسى و اقتصادى كشور و در دست داشتن كليد حل و رفع آنها و البته حمايت جناح اصلاح طلب كه معترضين دور دهم انتخابات رياست جمهورى بودند، توانست در انتخابات رياست جمهورى سال ١٣٩٢ ه.ش با كسب آراء لازم به عنوان رئيس دولت يازدهم انتخاب شود. 
افزايش فشار هاى بين المللى و وضع تحريم هاى همه جانبه بر دولت ايران كه توجه آن بيشتر بر سر مسائل اقتصادى بود ناى را بر مردم تنگ كرده و وضعيت معيشتى را به حدى دچار مشكل كرده بود، كه انتظار مى رفت انقلابى ديگر صورت گيرد. اتخاذ سياست اقتصاد مقاومتى از سوى سران جمهورى اسلامى در چندين سال پياپى و نام گذارى سال ها تحت اين عنوان نشان دهنده عمق تاثير تحريم هاى بين المللى بر اقتصاد به زانو در آمده جمهورى اسلامى بر سر برنامه اتمى و آزمايشات اتمى ايران در دوره دولت هاى نهم و دهم بود، به همين خاطر حسن روحانى حل مسئله برنامه اتمى جمهورى اسلامى را در اولويت كار هاى خود طى دوران رياست جمهوريش قرار داد؛ وى بر اين باور بود پس از توافق بر سر برنامه اتمى و حل مشكلاتشان با غرب و با برداشته شدن تحريم هاى ناشى از برنامه هسته اى، مى توان مشكلات اقتصادى دولت و ملت را حل و رفع كرد و تا حدودى كرسى رياست دولت دوازدهم را هم براى دور دوازدهم درانتخابات سال ١٣٩٦ ه.ش به دست آورد. 
زنگ آغاز براى روحانى و كابينه اش زده شد، انتخاب محمدجواد ظريف به سمت وزير امور خارجه كه يكى از اعضاى تيم نيويوركى ها به شمار مى رفت نشان دهنده اوج تيرگى روابط جمهورى اسلامى با دولت هاى غربى و همچنين پشيمانى دولت ايران از اتخاذ سياست هاى نا متعارف خارجى در دولت هاى نهم و دهم بود. اجازه سران جمهورى اسلامى، در نشان دادن نرمش قهرمانانه در سياست خارجى دولت ايران  كه تقريبا سه دهه در انزواى دولت هاى جهانى به خصوص غربى به سر ميبرد، نشانه اى بود كه كليد روحانى و كابينه اش مى تواند كارساز باشد و گره گشا. 
مذاكرات جمهورى اسلامى و ١+٥ بر خلاف دوره هاى قبل جدى تر و مصرانه تر پيش مى رفت و بعد از هر مذاكره كه صورت مى گرفت خبرهايى به گوش مى رسيد كه بوى توافق مى داد، اميد به آينده و حل گره هاى اقتصادى را مى توانست در چهره هاى مردم ديد و اينكه واقعا روحانى كليد دارد. رسانه هاى داخلى از ناچار شدن دول غربى به مذاكره با ايران در پى شكست سياست تحريمى شان سخن مى راندند و رسانه هاى غربى نيز از به زانو در آمدن جمهورى اسلامى مى گفتند و مى نوشتند، اين دو تنها چيز هايى بودند كه براى مردم اهمييت چندانى نداشتند ! آنها توافق مى خواستند؛ توافق خوب يا بد فرقى به حالشان نمى كرد، همينقدر كه وضع اقتصاديشان بهبود يابد برايشان كافى بود. سر انجام در ٢٣ تيرماه ١٣٩٤ ه.ش پس از ٢سال، از روى كار آمدن دولت يازدهم به رياست روحانى توافق هسته اى مابين ايران و ١+٥ امضاء و بعد از تصويب به مرحله اجراء گذاشته شد. توافقى كه منتقدان و مخالفان زيادى را در داخل و خارج كشور براى طرفين داشت. از سويى در ايران دلواپس ها روحانى و دستگاه ديپلماسى اش را به خيانت به نظام و انقلاب متهم و از سويى ديگر در ايالات متحده  عده اى توافق با ايران را، بدترين توافق تاريخ ايالات متحده قلم داد مى كردند. به هر حال توافق صورت گرفت، مفاد آن در اختيار رسانه قرار داده شد و ساعت ها در رابطه با آن و نحوه اجراى آن در يك برنامه جامع اقدام مشترك ( برجام ) مورد سنجش قرار گرفت. در ايران، مردم استقبال زيادى از توافق كردند و جشنى ملى تحت لواى توافق قهرمانانه را بر پا نمودند به اميد اينكه وضعيتشان از لحاظ مادى و معنوى بهتر مى شود. روزها و ماه ها بعد از توافق گذشت، اكنون كه چند ماه بيشتر به پايان دور اول رياست جمهورى روحانى و كابينه اش نمانده اما مردم نه تنها تغيير مثبتى در وضع اقتصادى خود احساس نكردند بلكه دغدغه هاى اقتصادى شان نيز افزايش يافته است. 
در رابطه با رفع تحريم هاى نفتى آنچه كه روحانى در اين چند ماه اخير به عنوان دست آورد هاى دولت يازدهم به آن اشاره ميكند بازگشت جمهورى اسلامى به ميزان توليد قبل از تحريم صنعت نفت بوده است، اين گفته هاى روحانى در حاليست كه سهم صنعت نفت در بودجه هاى چند سال اخير همانند دوران تحريم هاى نفتى بوده و مازاد درآمد هاى نفتى پس از لغو تحريم هاى مربوط به آن، عملاً هيچ تاثيرى در وضع معيشتى مردم نداشته است و كماكان مردم از نارضايتى هاى اقتصادى مى گويند. يكى ديگر از مسائلى كه ميبايست دولت روحانى با آن دست و پنجه نرم مى كرد مسئله حقوق بشر و آزادى هاى سياسى و مدنى و همچنين پايان دادن به حصر خانگى سران جنبش سبز بود؛ سخنرانى هاى روحانى در ميتينگ هاى تبليغاتى در جمع هوادارانش دال بر اين است كه يكى ديگر از وعده هاى وى آزادى رهبران جنبش سبز، آزادى زندانيان سياسى و جلوگيرى از زندانى كردن فعالين سياسى و روزنامه نگاران مى باشد، ولى بعد از انتخاب شدن به سمت رياست جمهورى نه تنها كوچكترين فعاليتى در جهت آزادى هاى سياسى و مدنى انجام نداده اند بلكه كمافى السابق در حصر و سركوب و اعدام زندانيان كم نمى گذارند و به نحوى جلوه مى كنند كه گويى از ايشان كارى بر نمى آيد و در حيطه اختياراتشان نيست، لااقل مى توانستند وعده اش را ندهند يا اينكه به صورت رسمى اعلام مى كردند كه در رابطه با اين مسائل رياست جمهورى ناتوان است. در حال حاضر محمد صديق كبودوند يكى از فعالين حقوق بشر و رئيس سازمان حقوق بشر كوردستان دهمين نوروز را هم پشت ميله هاى زندان ميگذراند، امثال كبودوند ها زيادند اما متاسفانه روحانى و همچنين دولت هاى قبل در خلف وعده و تنها بسنده كردن به شعارها عادت دارند. دولت يازدهم نيز همانند دولت هاى پيشين نتوانسته است حداقل انتظارات مردم را بر آورده كند و همچنان كه پيداست عظم هاى راسخ و راه حل هاى قطعى چيزى جزء يك دست نوشته يا يك كارت تبليغاتى براى رقابت نامزدها نبوده و نيست. 
مسئله توجه به مليت هاى ايرانى تحت هيچ شرايطى مد نظر سران جمهورى اسلامى نبوده و حسن روحانى نيز با خطاب قرار دادن آنها تحت عناوين اقوام ايرانى و ... سياست انكار مليت هاى ايرانى را در پيش گرفته است. 
در رابطه با ملت كورد و عملكرد دولت روحانى، كارنامه اى غير قابل قبول و اَسف بارى را شاهديم. وضعيت اقتصادى، سياسى، اجتماعى، آموزشى و فرهنگى مناطق كوردنشين ايران گواهى بر اين مدعاست، كشتار و به گلوله بستن كولبران كورد توسط نيرو هاى نظامى جمهورى اسلامى يكى ديگر از مهر هاى ننگين بر پيشانى دولت روحانى و نظام جمهورى اسلامى است، كشتارى كه در دولت روحانى رو به افزايش گذاشته و بى ابايى نيروهاى نظامى افزايش يافته است.بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
چرا برجام اروپایی ؟
اولویت علم بر ثروت در نگرش نوین به قدرت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی